Žebříček hodnot

V první řadě je potřeba znát svůj stávající žebříček hodnot. Proč? Značně nám to usnadňuje a urychluje rozhodování. Nejvíc se to pak osvědčí v kritických momentech, kdy se potřebujeme prakticky okamžitě rozhodnout. Samotnému se mi to mnohokrát osvědčilo. Navíc i pořadí samotné je velice důležité. Může se totiž stát, že budeme řešit něco, co je v souladu s jednou z našich hodnot avšak zároveň v rozporu s jinou. Pokud je to v souladu s hodnotou, která je postavená v žebříčku níže než hodnota, s kterou je to v rozporu, pak to jednoduše neudělám.

Myslím si, že drtivá většina lidí nemá přehled o tom, jaký je jejich žebříček hodnot. Sám jsem byl jedním z nich. Myslel jsem si, že znám svůj žebříček hodnot, ale jakmile jsem si zkusil vypsat prvních 10 bodů, tak jsem je nebyl schopný dát dohromady. Navíc jsem si ani nebyl jistý pořadím těch 6 hodnot, které jsem byl schopen stěží vypotit. Zkuste si to sami na vlastní kůži. Napište si bodový seznam svých top deseti hodnot, kterými se řídíte, které jsou pro vás klíčové. Myslím, že spousta z vás teď právě přišla na to, že vlastně neví přesně, co je pro ně v jejich vlastním životě nejdůležitější. Radost? Štěstí? Zdraví? Je zdraví před štěstím nebo naopak?

Pokud chcete, aby změna vašeho životního stylu byla trvalá je potřeba zrevidovat svůj žebříček hodnot a posadit své zdraví (vypadat dobře, cítit se skvěle) skutečně vysoko. Pokud tak neučiníte, pak svůj život v daném ohledu skutečně nezměníte. Možná se to podaří krátkodobě (v řádu měsíců), ale ne trvale, pokud nebude na předních příčkách podobně, jako je tomu u vaší práce například.

Co kdybyste ráno vstali a venku bylo sychravo, byly 2°C, foukal vítr, který nám šlehá ledové kapky deště do tváře, řekli bychom si „Tak to mi za to nestojí, dnes do práce nejdu“? Je nevlídné počasí natolik pádný argument, abyste si dovolili nejít do práce? Odpověď u drtivé většiny z nás bude „ne“. Proč? Protože práce je postavena hodně vysoko v našem žebříčku hodnot. Pokud tomu tak nebude i s vaším zdravím, pak často dojde k tomu, že si najdete jednoduchou výmluvu na to, proč nejít zrovna teď běhat, proč nejít do posilovny, proč nejít plavat, proč si teď vzít tu bagetu z automatu, apod. Pokud je zdraví posazeno níže než práce, tak si uvědomme, že pokud bychom vážně onemocněli, tak dost možná nejsme schopni ani chodit do práce. Pokud je pro nás práce skutečně natolik důležitá, tak by logicky mělo být zdraví posazeno nad ní, jelikož být zdravý je jedním z hlavních předpokladů nezbytných k tomu, abychom byli schopni pracovat.

Jak budete mít čas, tak si v klidu sedněte a sepište si svůj vlastní žebříček hodnot. Při jeho sepisování se ptejte sami sebe, proč je tato hodnota zrovna na tomto místě a není postavená níže, nebo naopak výše.

Můj příklad

 1. Být zdravý a plný vitality.
 2. Být sám sebou, milovat se a žít podle svých hodnot.
 3. Být milující a dobrosrdečný.
 4. Mít blízko k lidem, cítit spojení s nimi.
 5. Být vždy lidem, které mám rád oporou.
 6. Být moudrý a inteligentní.
 7. Neustále růst a vzdělávat se.
 8. Být čestný a upřímný.
 9. Být odvážný.
 10. Být vděčný.

 

Doporučuji vytvořit si rituál, kdy každé ráno předtím než začnete cokoli dělat, si přečtete svůj seznam hodnot. Stejně tak si seznam projděte každý večer předtím, než ulehnete do postele. Časem začnete vnímat změnu ve vašem životě. Nejsou v tom žádné čáry. Náš mozek funguje jako počítat a každý okamžik zpracovává nepřeberné množství informací jak z našich smyslových vjemů, tak samotné myšlenky, které se nám honí hlavou. Mozek filtruje veškeré tyto informace a „nechá“ nás jen uvědomovat si to, co je pro nás důležité. Jak mozek vyhodnotí, co je pro nás důležité? Jednoduše vybere důležité informace na základě toho, o čem po většinu času přemýšlíme. Mozek tak funguje jako jakýsi filtr. Pomocí tohoto seznamu si nastavujete „filtry“ a tak se do popředí vašeho vědomí dostávají věci, které jsou v souladu s tímto seznamem.

Dost dobře to všichni známe. Už se vám určitě stalo, že se vám něco zalíbilo, například jedno auto. Do té doby jste si jej nevšímali, ale od okamžiku, kdy se vám zalíbilo, jej vidíte prakticky všude. Je to, jakoby do určité doby to auto ani neexistovalo a od určitého okamžiku je to, jakoby každé druhé auto na silnicích bylo to, co se vám tak líbí.

Vyzkoušejte a uvidíte, že to tak skutečně funguje. Soustřeďujte se tedy na věci, které v životě chcete. Pokud nechcete v životě bolest, smutek, neštěstí, tak se zbytečně nesoustřeďujte na negativní věci kolem vás. Soustřeďujte se raději na to pozitivní. Nemluvím o ignoraci. Nenabádám k přehlížení nepříjemných věcí. Nabádám k tomu, abyste se soustřeďovali na to pozitivní a věci negativní, které se vás přímo netýkají, brali čistě jako fakta a nenechali v sobě vyvolávat negativní emoce.

Takže do toho… vytvořte si svůj vlastní žebříček hodnot 😉

Sdílejte radost...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *