Vizualizace

Co si pod pojmem vizualizace představit? Většina si představí vizualizaci jako náhled na projekt ve formě výkresů na papíře nebo na počítači v programu umožňující jak 2D, tak 3D pohled na daný projekt.

Osobně vizualizaci vnímám jako nástroj, který nemá jen široké ba naprosto klíčové uplatnění v našich životech. Vizualizace je nástroj/proces, pomocí kterého si vytvářím určité obrazy či určité situace.  Nejčastěji si utvářím obraz sebe samého v určité situaci nebo obraz sebe samého s určitými pocity v určitém duševním rozpoložení.

 

Představivost je důležitější než vědomosti.“

Albert Einstein

Možná jste si všimli, že spousta úspěšných lidí zdůrazňovala, jak je důležitá právě vizualizace (sny). Pokud ne, tak si všímejte. Nic není náhoda a nikdo nikdy k ničemu nepřišel „jako slepý k houslím“, jak se nám často zdá. Toto mylné přesvědčení si vytlučme z hlavy, pokud tomu skutečně věříme.

Prvopočátek všeho vždy byl, je a bude v myšlence. Myšlenka vždy předcházela vzniku čehokoli hmotného i nehmotného. Ať už to byl vynález kola nebo let na Měsíc. I zdánlivě náhodným objevům a vynálezům předcházela myšlenka. Častým motivátorem byla naše pohodlnost a snaha udělat věci jednodušší, méně namáhavé. Často to byly myšlenky typu „Jak to udělat rychleji? Jak to udělat méně pracné?“ apod.

V tomto případě pro nás může být nasnadě myšlenka, jak si udělat náš život pohodlnější a příjemnější. Jak jinak a lépe začít než jednoduše tím, že budeme šťastnější.  Jak ale dosáhnout toho, abychom byli šťastnější? To je individuální a tady je práce zjistit, co nás dělá šťastnými, už na každém z nás. Někdy je hledání odpovědí hodně složité, jelikož často první myšlenky, které nás napadnou, nejsou věci, které skutečně chceme. Spousta věcí nám byla vštěpena do hlavy společností a výchovou. Jednou jsem si uvědomil, že moje definice štěstí nebyla moje, ale byla to definice štěstí, jak je prezentována všude kolem. Příklad? Pěkný dům, nové auto a dobře placená práce ideálně se společenskou prestiží. Tak to přeci vidíme všude kolem, ne? V reklamách, v časopisech, v televizi. Jenže ono to tak jednoduché není. Pro někoho to může skutečně fungovat, ale pro druhé nemusí.

Tady je důležité být si dobře vědom svého žebříčku hodnot. Sestavte si jej a pak bude mnohem snadnější přijít na to, co vás dělá a co by vás mohlo dělat šťastnými. Pro inspiraci má současná definice štěstí je následující:

Je to čas, kdy dělám něco, co mě baví a naplňuje.

 

Není důležité to venku, ale to uvnitř. Ty pocity, které to ve mně vyvolává.

Jednoduše se snažím mít každý den co nejvyšší součet času, kdy jsem šťastný, spokojený. Pokud alespoň z 80% vašeho času nejste šťastní, tak to změňte. Je to prací? Tak ji změňte. Není to lehké? No jistěže není. Ale nic se nezmění, pokud zůstanete tam, kde jste. Snažte se to změnit. Pokud tu snahu nemáte, pak si aspoň nestěžujte a mlčte, nebudete tak aspoň druhé otravovat s něčím, co nehodláte změnit. Je to jako byste měli trn v patě, který odmítáte vyndat a tím si ulevit od bolesti. Místo toho jej tam necháte a budete trpět a všude kolem sebe naříkat jak je to nepříjemné, jak to bolí. A i přesto, jak je to nesmyslné, stejně to děláme.

No dobře, ale co když nevíme, co nás skutečně baví a co ne. Často může být docela komplikované zjistit, jestli to, co dělám mě skutečně baví nebo zda si jen namlouvám, že mne to baví. Kdysi jsem se dočetl o jednoduchém testu, který vypadal následovně. Představte si, že máte na svém bankovním účtu 20 milionů korun. Jsou vaše. Není to žádná půjčka, jednoduše jsou to vaše peníze, které jsou vám kdykoli k dispozici. A teď přichází ta zajímavější část. Vezměte si postupně různé činnosti, které během dne děláte. Třeba vaši práci. Zeptejte se teď sami sebe „Dělal/a bych tu práci nadále, i kdybych měl 20 miliónů na svém účtu?“ Pokud je odpověď ano, pak není důvod cokoli měnit. Pokud je tomu naopak, tak asi tušíte.

Jakmile víme nebo alespoň tušíme, co by nás naplňovalo a je to něco, co v životě nemáme nebo máme, ale málo, tak začne právě přicházet na řadu vizualizace. Snažte se, si živě představit, jak provozujete danou činnost nebo jak vlastníte danou věc. Musíte to vidět. Proč? Jak jsme si již řekli, prvopočátek všeho je totiž v myšlence. Pokud chceme mít danou věc v životě, prožít danou situaci, je nejprve potřeba o dané věci přemýšlet, vidět ji. Nepřemýšlejte teď na kolik je to reálné či nereálné, ani nad tím, jak se k tomu dostat. Jen se oddávejte té představě. Vychutnávejte si ty pocity. Krásné na tom je, že nikdo vám to nemůže vzít. Tady jste pány vy. Vy tady rozhodujete. Tady vám nikdo nemá, ani nesmí, co říkat. Řekněte si „Já jsem tu šéf a všechno bude tak, jak řeknu já. A přes to nejede vlak!“. Řekněte si to nahlas a důrazně. A jde o hodně, tak se snažte dát najevo, že to myslíte smrtelně vážně. Jde o váš život přeci. Klidně si počkejte, až na to budete mít klid, až budete sami. Několikrát si to důrazně nahlas zopakujte. Pokud jste to teď neudělali, tak to máte za domácí úkol, který si rozhodně uděláte. A přes to nejede vlak 😉

Pokud s životem nejste spokojeni, zamyslete se nad tím, nad čím většinu času přemýšlíte, jaký je váš vnitřní dialog. Pamatujte, že v životě budete mít to, na co soustřeďujete svou pozornost. Pokud je to nedostatek, budete v nedostatku. Pokud je to nadbytek, budete v nadbytku.

Pamatujte ještě na jednu věc. Pokud vy sami nevíte, co v životě chcete, nejste schopní se rozhodnout, tak se za vás rozhodnou jiní. Vy to chcete, aby za vás rozhodovali lidé kolem? Já tedy rozhodně ne.  Řekněte si teď sami pro sebe „Já jsem pánem svého života a nikdo za mne nebude rozhodovat bez mého vědomí a mého svolení.“.

Takže máte svůj žebříček hodnot a už víte za čím si jít. Tak si teď představujte. Než přemýšlet nad tím, jak vás vytočil váš kolega, jak vás irituje váš soused, soustřeďte se raději na to, co byste v životě chtěli, sněte. Nedělejte radost těm lidem, které nemáte rádi tím, že jim budete věnovat svůj čas a svoji energii. Nedělejte jim tu radost. Udělejte si radost tím, že se budete věnovat sobě 😉

Sdílejte radost...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *