O autorovi

Jmenuji se Tomáš Petřík a jsem certifikovaným fitness trenérem. Posilování jsem se začal věnovat ve svých 16 letech. Zprvopočátku jsem k tomu měl spíše vlažný vztah. Věděl jsem tehdy, že potřebuji pohyb, avšak kolektivní sporty mě nebavili. Proto jsem začal s posilováním. Postupem času jsem si k tomu vypěstoval silný vztah a teď mohu upřímně říci, že je to nedílnou součástí mého života, snad až láskou dalo by se říci. Je to natolik komplexní aktivita, až je to neuvěřitelné. Můj současný pohled na tento sport se radikálně liší s pohledem, který jsem měl na počátku, kdy jsem tomu prakticky nerozuměl.

Posilování, kulturistika, vás nutí zaměřit se nejen na tréninky samotné, ale celkově na váš životní styl. Díky posilování jsem se začal zajímat o to, čím své tělo živím. Následně jsem se začal zajímat i o to, čím živím svou mysl. Není to jen o cvičení a o stravě, ale je to rovněž o vašem duševním rozpoložení. Pokud jste ve stresu, vše jde hůře, výkonnost výrazně klesá. Donutilo mne to proto zaměřit se i na můj vnitřní svět.

Kulturistiku už nevnímám pouze jako sport, ale jako životní postoj. Tento postoj mě naučil disciplíně. Naučil mě trpělivosti. Naučil mě vděčnosti. Naučil mě pokoře. V běžném životě jsem začal vnímat spoustu situací a událostí, jejichž analogii jsem mohl najít právě v kulturistice. Začal jsem tak uplatňovat poznatky a zkušenosti získané posilováním v běžném životě.

Spousta lidí je přesvědčena, že se jedná o narcistický sport, kdy cílem je pouze být co největší. I v tomto sportu, tak jak v jiných sportech nebo oblastech života se nacházejí narcisové. Neznamená to však, že ten sport samotný je narcistický. Pokusím se vám přiblížit můj pohled na něj. Když to shrnu, tak kulturistika vás naučí vizualizaci. Naučí vás vidět výsledek, kterého byste rádi dosáhli. Následně pomocí tvrdé práce, disciplíny a trpělivosti se začnete k tomuto kýženému výsledku přibližovat. Důležitou součástí toho všeho je zpětná vazba v podobě sebekritiky, kdy neustále srovnáváte své současné výsledky s cíli, které jste si vytyčili a objektivně se snažíte posoudit rozdíly a najít nedostatky, na které se pak zaměříte. Tento celý proces se neustále opakuje a vy se stále a stále posouváte dopředu. Každým dnem, jste lepším, moudřejším člověkem než den předešlý.

Tyto stránky jsem vytvořil s úmyslem přiblížit tento sport co nejvíce lidem. Mým cílem je celkový rozvoj osobnosti. Je pro mě důležité být v co nejlepší fyzické kondici. A neméně důležité je pro mě být i duševně silný. Snahou je tedy nerozvíjet se pouze po fyzické stránce, ale rovněž po mentální. Snažím se najít cesty, které jsou co nejefektivnější a nejuniverzálnější. Proč? Miluju tento sport, ale jsou i jiné neméně důležité činnosti, na které bych rád měl dostatek času. Především jsou tu lidé, s kterými chci trávit čas. Proto nechci, aby zvedání činek a příprava jídel zabíraly daleko více času, než kolik je nezbytně nutné. Věřím, že vy jste na tom podobně a nejste lidmi, kteří by byli v posilovně nejraději od rána až do večera a potom pokračovali dlouho do noci přípravou jídel doma v kuchyni.

Zkouším různé postupy, ať už jsou to tipy, rady, zkušenosti jiných lidí nebo nápady vlastní. To, co se mi osvědčilo, je potom to, co tady s vámi sdílím na těchto stránkách. Vše je běh na dlouhou trať. Ověřit některé postupy zabírá týdny, nebo měsíce. Proto frekvence vydávání nových článků není tak vysoká. Nechci, aby to bylo na úkor kvality. V mém zájmu je, abyste neztráceli svůj drahocenný čas tím, že budete číst o věcech, které vás nijak neobohatí. Proto věřím, že tady naleznete spoustu užitečných a cenných informací.

Děkuji za to, že jste mi věnovali čas a zavítali na tyto stránky. Pokud máte cokoliv na srdci, neváhejte zanechat mi vzkaz prostřednictvím kontaktního formuláře zde.

04

08