Efektivní využití času II.

V tomto článku jsem se rozhodl podívat se více do hloubky efektivního využívání našeho času a na to, jak vlastně nakládáme s naším volným časem. Trochu jsem zabrouzdal a našel průměrné časy strávené různými aktivitami.

Spousta lidí, když přijde na řeč sport, čtení, studium, tak tvrdí „já na to nemám čas“. A mají pravdu. Skutečně na to nemají čas. Jak je to možné? Jednoduše proto, že už mají veškerý čas vyplněný různými povinnostmi a jinými aktivitami. Naštěstí s tím se dá taky „něco málo“ dělat.

Podívejme se blíže, kolik procent času nám zabírají různé aktivity, počínaje spánkem, konče brouzdáním na internetu. Uvedené grafy a tabulky uvádějí procento času z celého týdne (tj.7×24=168 hodin).

AktivitaPočet hodin týdněVyjádřeno v % z celkového času
spánek5633%
ostaní44,526%
práce4024%
internet1710%
televize10,56%

Graf 1

Pokud nebereme v potaz víkend, tak v průběhu pracovního týdne nám nejvíce času zkonzumuje spánek a práce. Spánek a práce si dohromady vezmou 50-70% veškerého času z pracovního týdne (v závislosti na tom, jak dlouhá bývá vaše průměrná pracovní doba a jak dlouhý bývá váš spánek). Najednou si uvědomíme, jak drahocenný je náš volný čas.

Teď vyvstává otázka, kolik času zabere sport a zdravé stravování?

Než si na to odpovíme, tak se nejprve zaměříme na zdravé stravování. Pokud patříte mezi ty, co si vaří a připravují jídlo sami, pak nárůst času, co se týče přípravy zdravých pokrmů, se rovná nule. Je to pak totiž jen o úpravě stravovacích návyků. Jde jen o to naučit se kupovat zdravější potraviny a naučit se tyto potraviny upravovat takovým způsobem, aby nám to chutnalo. Pokud nejste zvyklí si vařit a nemáte peníze na to (nebo je na to nechcete vynakládat), abyste se stravovali v restauracích nebo platili za krabičkovou dietu, pak vám příprava jídel nezabere tolik času, jak si mnozí myslí. Lze vařit zdravě, rychle, jednoduše, levně a chutně.

Mimochodem jak vařit zdravě, rychle, jednoduše, (ovšem ne vždy levně) a chutně nám ukazuje Jamie Oliver v jeho televizní sérii „15 minut v kuchyni“ (v originále „Jamie’s 15-Minute Meals“), kterou můžete sledovat online.

Takže zpět k původní otázce. Kolik času zabere sport a zdravé stravování?

Příprava jídel na celý den nám nemusí zabrat více než v průměru hodinu denně. To nám dělá 7 hodin týdně strávených v kuchyni, což jsou 4% z veškerého času. Pokud zařadíme sport a to např. 4xtýdně posilovnu a 3x týdně běh, což není málo, tak i přesto nám to zabere pouze 4% času v týdnu (tj. 1 hodina v posilovně a 30 minut na běh, což je dohromady 6 a půl hodiny týdně).

AktivitaPočet hodin týdněVyjádřeno v % z celkového času
vaření74%
sport6,54%
ostatní154,592%

Graf 2

Když si porovnáme, kolik času by nám zabral sport společně s vařením a porovnáme to s průměrným časem, co lidé sledují televizi nebo brouzdají na internetu, tak zjistíme, že to není až tak časově náročné žít zdravým životním stylem.

Je to samozřejmě vždy něco za něco. Je potřeba přinést nějakou oběť. Pokud jen tak zabíjíte čas brouzdáním na facebooku (jednou za čas proč ne), zkuste takto trávený čas omezit na minimum a raději ten čas věnovat něčemu, co vás obohatí.

Teď si ukážeme na grafu, jak bude vypadat poměr časů strávených jednotlivými aktivitami potom, co si tam zařadíme „zdravý životní styl“ (těch našich celkových 8% času, kdy 4% věnujeme sportu a 4% přípravě jídel).

AktivitaPočet hodin týdněVyjádřeno v % z celkového času
spánek5633%
práce4024%
ostaní31,519%
internet1710%
televize10,56%
vaření74%
sport6,54%

Graf 3

Co když to skutečně nemám čas a nemám ho kde vzít?

Mějte na paměti pořekadlo „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody“. Pokud nemám čas jezdit do posilovny, tak mohu cvičit doma, přičemž do toho mohu zapojit i děti a vzít to formou hry. Sice takový trénink nebude tak efektivní, ale stále lepší než nemít pohyb vůbec.

Pokud nemám čas na to si vařit každý den, tak si můžu navařit na několik dní dopředu. Neberu výmluvu typu „nerad jím pořád to samé dokola“. Je to o zvyk. Člověk si zvykne na všechno.

Spousta lidí tvrdí, že nemá čas učit se cizí jazyk, přitom tomu stačí věnovat 10 minut denně, aby se člověk naučil pár nových slovíček. Kdy? Pokud jezdíte MHD, tak cestou v MHD. Nebo pokud čekáte na MHD. Pokud čekáte ve frontě na nákupu. A ano, i zatímco jste na záchodě. Je to jen o zvyku.

Pamatujte, že vše v našem životě je jeden dlouhý sled obchodů, kdy směňujeme něco za něco. To nejcennější je náš čas. Můžete mít peněz, kolik chcete, ale čas, který uběhl, si zpět nekoupíte. Opravdu pečlivě zvažujte, jak směňujete tento tolik nedoceněný artikl. Ptejte se čas od času sami sebe, zda uzavíráte opravdu tak dobrý ochod, když děláte v tu chvíli to, co zrovna děláte.

Sdílejte radost...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *