30 denní pouť duchovního bojovníka

Sázka

Pokud si věříte, že máte koule na to, abyste tuto 30 denní výzvu zvládli a hodláte tuto výzvu přijmout, tak mám pro vás nabídku. Abych byl přesnější, není to ani tak nabídka, jako spíše sázka. Vsaďme se třeba o 100Kč. Pokud tuto výzvu zkusíte a napoprvé zvládnete, tak jste ode mě vyhráli 100Kč. Pokud tuto výzvu zkusíte a napoprvé nezvládnete, tak jste 100Kč prohráli.

Má to ovšem jeden háček. Ať už kdokoli z nás vyhraje či prohraje, tak nikdo z nás neuvidí ani korunu. Peníze totiž pošleme dál. Někomu tím pomůžeme. Pokud vyhrajete, tak já pošlu 100Kč na dobročinné účely organizaci na základě vašeho výběru. Pokud prohrajete, tak pošlete 100Kč vy na dobročinné účely organizaci opět na základě vašeho výběru. Vím, že tato výzva není opravdu lehká, proto jsem přesvědčený, že napoprvé to zvládne málokdo, a proto mne to snad nezruinuje. Pokud by to náhodou bylo nakonec více peněž z mé kapsy, než by mi to umožňovala má finanční situace zvládnout, tak si vytvořím splátkový kalendář a budu hradit tyto 100 korunové příspěvky postupně. Vše hodlám dokládat (budu muset ještě promyslet jak).

Pokud tedy hodláte zkusit tuto výzvu, tak mi pošlete email (zde), kde jako předmět napište „Duchovní bojovník“ a do zprávy napište celé své jméno, plus komu (jaké dobročinné organizaci) byste rádi přispěli. Pamatujte, že ať už vyhrajete či nikoli, tak díky vám se někomu dostane finanční pomoci.

Jak tato myšlenka vlastně vznikla

Zima pro mne byla poslední roky obdobím sebepoznávání a sebereflexe. Z nějakého zvláštního důvodu jsem k tomu začal přirozeně tíhnout. Přes zimu mám tendence sahat po literatuře s duchovní a psychologickou tématikou. Konkrétně jsem přirozeně sahal po knížkách, které mi pomohly nastavit jakési pomyslné zrcadlo a umožnily mi uvědomit si některé věci a souvislosti. Některá poznání byla pozitivní, jiná negativní. Je však zapotřebí obojího. Pozitivní poznání nám dodají motivaci a sílu, negativní mohou být zpočátku nepříjemná, avšak posléze se mohou změnit v pozitivní, pokud jsme odhodláni s tím něco udělat. To znamená negativního se zbavit a nahradit to něčím novým, žádoucím a především pozitivním.

Pro mě osobně byly a jsou nejúčinnějšími nástroji sebepoznání meditace, čtení knížek a cestování. Všechny tyto aktivity mají jedno společné. Všechny tři činnosti nám umožňují vidět naše životy a především nás samotné z jiné perspektivy. To je první krok na cestě k sebepoznání. Pochopit kde jsme, kdo jsme a kam kráčíme. Pak lze analyzovat, co nám v životě překáží a brání v našem růstu a posunu vpřed.

Následuje jaro, které je symbol znovuzrození, kdy to staré, nepotřebné necháme zemřít a vytvoříme tak prostor pro to nové. Ať už je to bolest z minulosti, pocit křivdy nebo zlozvyk, máme šanci se toho vzdát a jaro je právě obdobím, kdy zažíváme příval nové energie, která nám umožňuje nabrat dostatečných sil, abychom byli schopni setrvat v nově nastaveném kurzu. V tomto novém směru jsme nahradili to staré novým. Zpočátku to vyžaduje vědomé úsilí, což si samozřejmě vyžaduje nemálo energie a pevné vůle. Po čase se však nová činnost stává zvykem. V ten moment už se pro nás zprvopočátku nepřirozená činnost stává automatickou a tedy i přirozenou součástí nás samotných. Už není potřeba tolik vědomého úsilí a tolik pevné vůle. Nejenže se nový zvyk stává automatickým, ale navíc se stává činností, kdy její samotné vykonávání nás vnitřně uspokojuje a stává se tak zároveň i zdrojem motivace a vášně, který nás podporuje nejen v novém kurzu setrvat, ale navíc ještě více posunout hranice toho, co pro nás bylo zpočátku třeba i zcela nemyslitelným.

Myšlenka na tento program vznikla v říjnu 2014, tedy přesně před rokem. Od té doby jsem na tom pomaličku pracoval. Dělal si spousty poznámek, přemýšlel jak to celé pojmout. Původně měl být součástí této výzvy program „Super Self“ a výzva neměla původně trvat 30 dní, ale 3 měsíce. Došel jsem však k závěru, že by to byla příliš dlouhá doba, a že by to každý po chvíli vzdal. Sám bych nebyl výjimkou. Chtěl jsem proto vytvořit něco kratšího, hutnějšího, intenzivnějšího a tak vznikla 30 denní pouť duchovního bojovníka. Tato výzva není jednoduchá, ale je však relativně „snadno“ proveditelná pro většinu lidí, co musí chodit denně do práce a mimoto plnit řadu dalších každodenních povinností.

Více „teorie“, která je základem této 30 denní výzvy, je v článcích uvedených níže. Obeznámení se s touto „teorií“ není nezbytně nutným předpokladem pro podstoupení výzvy.

 1. Duchovní bojovník
 2. Moje tělo, můj přítel, můj domov, můj chrám
 3. Změna
 4. Žebříček hodnot
 5. Vizualizace
 6. Efektivní využití času I.
 7. Vše začíná nákupem
 8. Efektivní využití času II.
 9. Efektivní využití času III.

Tyto články jsou souhrnem informací a zkušeností, které jsem nastřádal za posledních cca 6 let, kdy jsem přečetl spousty různých knížek a článků z kategorie „self-help“, duchovní literatury a moderní psychologie. Analyzoval jsem sám sebe a svět kolem. Ověřoval jsem na sobě, co funguje a do jaké míry to funguje. Mohu konstatovat jednu věc. To, co je výše popsané, funguje. Nic však není zadarmo. Čím drastičtější změna, tím to vyžaduje více úsilí a času.

Jen podotýkám, že jsem člověk, co vystudoval elektrotechniku a informatiku, takže toto byly pro mne zcela nové věci, doposud v životě neprobádané. O to však zajímavější cestou to pro mne celé bylo.

Pochopil jsem především jednu věc a to tu, že člověk je chodící uzlíček návyků a zvyků. Představuju si nás jako počítače, kdy každý běží na trochu jiném programu. Takže pokud chceme něco v životě změnit, je potřeba pozměnit program.

Co je cílem?

Cílem je stát se lepším člověkem, než jakým jsme doposud byli. Cílem je uvědomit si svou sílu. Cílem je změnit sebe k lepšímu a být tak inspirací pro lidi kolem vás. Pokud se chceme mít lépe, musíme začít u sebe. Nikdo jiný to za vás neudělá. Nikdo. Žádný politik, žádný duchovní vůdce, ani vaše děti, ani váš nejlepší přítel, ani vaše manželka, či manžel. Tito lidé vám mohou pouze pomoci, ale to je tak vše. To nejtěžší vždy spočívalo, spočívá a bude spočívat na vašich bedrech. Vy jste strůjcem svého štěstí.

Pokud úspěšně zdoláte následující výzvu, tak jsem pevně přesvědčen o tom, že se stanete lepším člověkem. Budete chápavější, vděčnější, pokornější a budete se cítit silnějšími.

Ti, co si říkají, že nic takového nepotřebují, tak ti lžou sami sobě. Ano, vy. Lžete sami sobě. V hloubi duše cítíte, že máte na víc, že si zasloužíte od života daleko více. Jděte za tím pocitem.

30 denní pouť duchovního bojovníka

Jste duchovními bojovníky, co se chystají vydat se na pouť trvající 30 dní. Cílem této poutě je růst. Růst mentální, duchovní, fyzický. Na konci nebudete stejnými lidmi, kterými jste byli na počátku této cesty. Minimálně budete o 30 dní starší 😉

Tato pouť se bude sestávat z následujících činností:

 • Meditace
 • Čtení
 • Sport
 • Odpuštění
 • Ledová sprcha
 • Sexuální půst
 • Omezení zbytečného utrácení peněz a času
 • Večerní „modlitba“
 • Motivace

 

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že určitě vypozorujete změnu. Cílem je především uvědomění si toho, co potřebujeme v našem životě změnit. Proto je zapotřebí vystoupit ze své zóny pohodlí (Comfort Zone) a dělat činnosti, které standardně neděláme. Toto vše nám pomůže vidět náš život a nás samotné z jiné perspektivy. Na konci cesty se budete cítit býti lepšími lidmi, než jste byli. A o tomto je život. O nových zkušenostech, o nových poznáních.

„Jsme tím, co opakovaně děláme. Dokonalost není čin, ale zvyk.“

-Aristoteles

Meditace

Meditace není jednoduchou záležitostí, avšak vřele ji doporučuji. Zkuste si občas sednout na klidné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit. Zkuste se soustředit pouze na dýchání a pokuste se si vyčistit hlavu od všech myšlenek. Myšlenky se budou neustále objevovat. Zkuste od každé z nich odvrátit pozornost a znova se soustředit na následující nádech a výdech. Na další nádech a výdech. Na další nádech a výdech.

Čtení

Čtení je podobně jako cestování jednou z činností, která obrovským způsobem rozšiřuje naše vědomí. Otevírá nám oči, umožňuje nám vidět věci z jiné perspektivy, nutí nás přemýšlet, učí nás ptát se a probouzí v nás touhu hledat na tyto otázky odpovědi. Vhodně volená literatura má dar kovat silný charakter. Televize vás učí přejímat názory druhých. Literatura vás učí vytvářet si názory vlastní. Svět nepotřebuje další ovečky do stáda. Svět potřebuje individuality. Ne individualisty, ale individuality. Svět nutně potřebuje lidi s vlastními názory. Lidi, co se nebojí nesouhlasit s široce přijímanými a uznávanými názory. Individualisty, co se nebojí zpochybňovat dogmata.
Uvedu seznam knih, které vám mohou pomoci zbořit stará a limitující přesvědčení a nahradit je něčím svěžím, aktuálnějším a především něčím, co vám dodá sílu a motivaci růst.

Talent nerozhoduje, Colvin Geofftalent

Shrnul bych tuto knihu slovy… pokud v životě skutečně něco chcete a jste ochotni pro to „něco“ udělat, pak je jen otázkou času, než se k té věci dostanete. Platí to jak pro věci materiální, tak pro abstraktní, jako jsou dovednosti.

Tato kniha mi otevřela oči, co se týče pohledu na přirozený talent. Ano říká se, že „tvrdá práce porazí talent, pokud talent tvrdě nepracuje“, ale až teprve po přečtení této knihy jsem skutečně pochopil, co to ten talent vlastně je a jaký je vztah mezi talentem a tvrdou prací. Drtivá většina úspěchu, který vidíme u známých osobností, které jsou často označovány jako nesmírně talentované, je ve skutečnosti výsledkem ani ne tak talentu jako tvrdé práce. V knize jsou uvedeny příklady géniů z různých oborů a blíže se analyzovalo, co vlastně vězí za jejich věhlasem a slávou. Doporučuji přečíst.

 

Muž, který chtěl být šťastný, Gounelle Laurent141914_big

Kniha, která vám ukáže, že drtivá většina překážek na cestě za našimi sny, jsou překážky, které si do cesty klademe my sami. Kniha vypraví fiktivní příběh jednoho muže, který se vypravil na dovolenou na ostrov Bali, kde ze zvědavosti navštíví jednoho místního léčitele. V tom se jeho svět začíná obracet naruby….

 

 

7 návyků skutečně efektivních lidí, Covey Stephenkniha11

Kniha, která vám umožní nahlédnout do rituálů a návyků úspěšných lidí. Pak člověk pochopí, že jejich úspěch je suma všech těchto drobných úkonů opakovaných den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem.

 

 

„Zasej čin, sklidíš zvyk. Zasej zvyk, sklidíš charakter. Zasej charakter, sklidíš osud.“ 

– indické přísloví

Pokuste se následujících 30 dní co nejvíce vyhýbat zprávám v televizi, ideálně i na internetu. Pokud možno televizi nesledujte vůbec a snažte se trávit co nejméně času na sociálních sítích, chatech apod. Přednost bude mít osobní komunikace a především četba.

Awaken the GiantCo se týče výčtu literatury, kterou jsem zde uvedl, tak se jedná o kousky, které byly pro mne osobně největším přínosem. Můžete samozřejmě sáhnout po knihách jiných, avšak snažte se zaměřit na literaturu, která vám umožní vidět sebe a svůj život z jiného úhlu pohledu. Na závěr bych doporučil ještě jednu knihu, která však bohužel není dostupná v češtině. Nicméně tato kniha je zároveň praktickým nástrojem, který vám pomůže zjistit, co je špatně ve vašem životě a jak to změnit. Tou knihou je „Awaken the Giant Within“, jejímž autorem je Anthony Robbins. Tento člověk má neuvěřitelnou minulost. Jeho začátky nebyly lehké, o to je však jeho osobnost a životní příběh více inspirativní.

Sport

Po dobu této 30 denní výzvy sportujte minimálně 20 minut alespoň 3x týdně. Pro inspiraci se můžete podívat na můj „letní“ program „Super Self“, avšak v tuto chvíli bude naším cílem především očista duševní a ne mít na břiše viditelný pekáč buchet. Na to bude čas opět na jaře.

Odpuštění

Odpusťte sobě a všem lidem, kteří vám jakýmkoli způsobem ublížili. Ano, není to lehké. Možná, že se to hned nepovede. Možná, že se to povede až za dlouhá léta. Nedopusťte, abyste toto břímě výčitek, bolesti, křivdy s sebou vláčeli celý život. Neuvědomujeme si to, ale nesmírně tím trpíme. Odpusťte sobě i druhým a postupem času si začnete všímat, že se něco ve vašem životě změnilo a mění.

Ledová sprcha

Každé ráno si dopřejte ledovou sprchu. Nejprve si dejte sprchu, jak jste zvyklí a následně si pusťte pouze vodu studenou, tzn. kohoutek hezky do krajní polohy, aniž bychom si tam pustili aspoň trošku teplé vody.

Pokud na toto nejste zvyklí, tak první sprcha bude mazec. Každá následující už bude příjemnější a příjemnější. Proč vůbec ale takové sebetrýznění podstupovat?

Ledová sprcha má spoustu pozitivních účinků na náš organizmus. Po ránu vám pomůže nastartovat se a zlepšit vaši pozornost. Pomáhá prokysličit orgány, působí blahodárně na vlasy a pokožku, kdy celkově zlepšuje vizáž. Údajně stimuluje i hubnutí. Zrychluje regeneraci po fyzické námaze a snižuje případnou bolestivost přetažených svalů. V neposlední řadě působí blahodárně na psychiku, kdy zlepšuje nálada a odbourává pocit stresu.

Sexuální půst

Ano. Čtete správně. Ne, nejsem cvok. Možná trochu, nicméně to teď není předmětem diskuze. Proč sexuální půst? Dodá vám to sílu a odvahu. Pročistí to vaši mysl. Mluvím o krátkodobé sexuální abstinenci. Ne abstinence na věky věků. Nebojte se toho. Ne, nebude to lehké, ale můžu vám slíbit jedno. Pokud tedy takovou věc nepodstupujete pravidelně, pak se vám skutečně začne rozšiřovat vědomí a vy uvidíte věci, které jste předtím neviděli. Nemám teď na mysli halucinace. Mluvím o nás, o lidech okolo vás, celkově o světě, co nás obklopuje. Těžko se to popisuje slovy. Musíte to zažít.

Jak by to tedy mohlo probíhat? Zkuste se po dobu 30 dní vyhnout sexuálním aktivitám v jakékoli formě. Jediné, co je ok, je líbání a objímání. Sexuální abstinence se týká i masturbace. Ta je taky zapovězena. Navíc se vyhněte jakékoli sexuální stimulaci v podobě jakékoli pornografie, včetně fotografií, jako jsou nevinné akty. V tomto období jsou i akty zapovězeny.

Teď si asi někteří z vás (všichni) budou myslet, že toto je opravdu zvláštní a kde jsem k tomu mohl přijít. A v neposlední řadě si můžete myslet, že kážu vodu a piju víno. Podělím se proto s mou osobní zkušeností. Jednou jsem si prošel půstem, který trval více jak 200 dní. Bylo to jedno z nejtěžších období v mém životě. V té době jsem neměl partnerku, jinak bych určitě nevydržel takovou dobu abstinovat. Pokud ano, tak by mi mezitím dala vale (čemuž bych se samozřejmě vůbec nemohl divit). Co vám budu nalhávat.

Jak mě to vše vůbec napadlo? Jeden článek před pár lety. Týkalo se to v první řadě „nevinného“ sledování pornografie, ale zabývalo se to daleko více aspekty lidského sexuálního života. Zpočátku se to zdálo být bláznivé, ale čím více jsem o tom četl, tím více jsem nabýval přesvědčení, že bych to měl zkusit. Velice zajímavým zdrojem je stránka (v angličtině) http://yourbrainonporn.com/.

Řeknu vám jen jedno, když to zkusíte a uspějete, tak mi poděkujete. Je však dost možné, že mě budete v průběhu vaší cesty touto poutí proklínat. To však přežiju 😉

Omezení zbytečného utrácení peněz a času

Zkuste omezit jakékoli zbytečné utrácení. Zkuste kupovat po dobu jednoho měsíce jen to, co skutečně potřebujete, nikoliv jen to, co chcete. Zjistíte, že není mnohdy jednoduché odlišit skutečné potřeby od prostého „chtíče“, nebo jak to nazvat. Pokud bude někdo z vašich blízkých slavit narozeniny, zkuste tentokrát namísto toho, že byste dárek kupovali, nebo darovali peníze, nějaký dárek vlastnoručně vyrobit. Nebojte se toho. Působí to kouzelně.

Večerní „modlitba“

Než ulehnete večer do postele, projděte si události daného dne s tím, že budete ignorovat to nepříjemné a soustředíte se jen na to hezké. Sepište si někam na papír, nebo do deníku, alespoň tři pozitivní věci, co se přihodily v ten den a zároveň vás nejvíc potěšily. Pak poděkujte za vše dobré, co v životě máte. Často na to zapomínáme. Soustřeďujeme se více na věci, které nám v životě chybí, a zapomínáme na to, co v životě máme a co bývá často daleko cennější než to, co nám schází. Zapomínáme na „maličkosti“ jako to, že jsme zdraví, že máme ve svém životě lidi, které milujeme a kteří milují nás, to že máme střechu nad hlavou, to že dnes večer můžeme ulehnout v teple do postele a to že jsme měli v minulosti sílu zvládnout všechny strasti a překážky života.

„Pokud se chcete cítit bohatí, stačí spočítat všechny věci, co máte, které si za peníze nekoupíte.“

Motivace

Moc dobře si uvědomuji, že tato výzva není lehká. Budou okamžiky, kdy se možná budete cítit frustrováni. Budou okamžiky, kdy naopak budete cítit euforii. Všechno to je důsledkem toho, že nejedete podle zajetého programu. Nejedete pouze na autopilota, jak jste zvyklí, ale děláte něco, o čem třeba nejste úplně v hloubi duše přesvědčeni, že to má a bude mít pro vás skutečně nějaký přínos. Je to trénink pevné vůle. V momentě, kdy budete mít chuť tuto 30 denní výzvu vzdát, tak se soustřeďte na něco pozitivního. Můžete si třeba slíbit i nějakou odměnu, pokud tuto výzvu úspěšně dokončíte. Může to být zimní kabátek nebo basa piv, jednoduše cokoli, co vás bude dostatečně motivovat na to, abyste setrvali ve stanoveném kurzu.

Za sebe mohu doporučit motivační videa na youtube. Fungují výborně nejen před fyzicky náročným tréninkem. Pro příklad uvedu pár z nich, v současné době pro mě oblíbených (lze zapnout české titulky):

 

 

 

Zvládli jsme pouť úspěšně?

Jak vyhodnotit, jestli jsme tuto výzvu úspěšně zvládli? Podmínky pro úspěšné zvládnutí této výzvy jsou následující.

Každé ráno si dáte ledovou sprchu.

Přečtete alespoň tři vhodné knihy. Jaké jsou ty vhodné, jsme si vysvětlili v článku výše.

3x týdně si zasportujete.

Dodržíte měsíční sexuální půst (žádný sex, masturbace ani sledování jakéhokoli materiálu s erotickou tématikou).

Každý večer si dopřejete „modlitbu“.

 

Následující činnosti už ponechávám jako volitelné. To znamená snaha odpuštění jak sobě, tak druhým. Dále utrácení peněz a v neposlední řadě meditace. I přesto, že meditaci zmiňuji jako činnost dobrovolnou, tak ji minimálně zkuste.

Pokud jste to nevzdali a dočetli to až sem, tak vám chci poděkovat za váš čas, který jste mi věnovali. Není to pouze zdvořilostní fráze, když vám napíšu, že si toho nesmírně cením. Proč? Znamená to, že i vy jste lidmi, kteří chtějí tvořit hezčí svět a nehodlají jen čekat na ty druhé, kteří to udělají za vás (kteří mimochodem čekají zas na vás a na druhé, že změní svět).

Opět se táži vás… Máte koule na to, přijmout tuto výzvu, nebo jste jen padavky, co se dušují, že podstupovat podobné pitomosti nemají zapotřebí?

Pokud máte jakékoli komentáře a připomínky, neváhejte se o ně podělit dole v diskuzi, případně mi napište email.

 

 

Sdílejte radost...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *